Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hıdrellez Kutlama Etkinlikleri

  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
  • Hıdrellez Etkinlikleri
 

Ülkemizde ve bütün Türk dünyasında her yıl 6 Mayıs günü kutlanmakta olan Hıdrellez Bahar Bayramının bu yıl ki etkinliklerine katılımlarınızdan dolayı Hoş Geldiniz diyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Sayın Valim, Değerli Konuklar,

Bir milletin oluşumunda dil, din, tarih ve kültürel değerler büyük önem arz etmektedir. Bu vesile ile tarihi kesin olarak tespit edilemese bile; neden, niçin, nasıl gibi sorular sorulmaksızın atadan oğla kalan, gelenek, görenek, töre, tören, inanç ve bayram gibi manevi kültürel değerlerini koruyan ve bu değerlerini kuşaktan kuşağa aktaran milletler her zaman tarih sahnesinde var olmuş ve de yıllarca dimdik, ayakta kalmayı başarmışlardır.

Bilindiği gibi bayramlar dini ve milli inanışla beraber o toplumu ilgilendiren gelenek, görenek ve ortak hatıralardan oluşarak hem günümüze hem de Türk Dünyasına büyük bir Kültür Mirası olarak intikal etmiş bulunmaktadır.

Bu vesile ile zengin Türk kültürü içinde yıllarca canlılığını koruyan geleneklerimizden biriside, Hıdrellez geleneğidir. Bu geleneğe göre her yıl 6 Mayıs günü Hızır ve İlyas Peygamberler keramet sahibi sıfatlarıyla yeryüzünde buluşup insanlar arasında dolaşarak kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı bu günden itibaren, zor durumda olanlara yardımcı olduğu, bolluk ve bereketi de beraberinde getirdiği her zaman bilinir ve de dilden dile söylenir. Yani bugün Türk kültür ve inançlarına göre; insanlar arasında milli birlik ve beraberliğinin kuvvetlendiği, saygı ve sevgi unsurlarının perçinleştiği, dargınlıkların unutulup barışıldığı, her zaman için sağlık mutluluk ve başarıların düşünüldüğü, yapılan dua, istek ve arzuların kabul olduğu, hastalıklara şifa verecek bitkilerin yeşerdiği, uğur ve kısmetlerin açıldığı, Türk örf ve adetlerinin yaşatılıp sergilendiği, Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleştirilmesi neticesinde halk ağzında Hıdrellez adı ile her yıl olduğu gibi bu yılda Hıdrellez Bahar ve Kültür Bayramı İlimiz ve İlimize bağlı her köyümüzde gelenek görenek sevgi saygı ve büyük bir dayanışma ruhu içerisinde etkin bir şekilde kutlanmaktadır. Amacı bir lokma ekmeği paylaşmak ve muhabbet bağlarını kuvvetli tutmak olan bu duyguları yaşatan ve yaşatmaya çalışan insanlarımıza buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Değerli konuklar; Kültür ve Turizm Bakanlığımızca bu güzel geleneğimizin yaşatılması gelecek nesillere aktarılması amacıyla bu yıl ki  kutlamamızda bizlere destek ve himayelerini hiçbir zaman eksik etmeyen başta Sayın Valimiz  Ahmet Hamdi NAYİR olmak üzere Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI'ya, İl Jandarma Alay Komutanımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, İl Sağlık Müdürlüğümüze ve de bizleri büyük bir misafirperverlik örneği içerisinde karşılayıp konuk eden ve kutlama programımıza ev sahipliği yapıp ikramlarda bulunan Koyunköy Köy Muhtarımız Sayın Nidai YILDIRIM’a, Azalarına ve saygıdeğer köy halkına da teşekkür ediyor;

Sonuç olarak kutlamakta olduğumuz bu yıl ki Hıdrellez Bahar Bayramının hem ilimize hem de ülkemize bolluk ve bereket getirmesi sıkıntılı ve acılı günlerimizin geride kalması tüm istek ve arzularımızın başta sağlık ve sıhhat olmak üzere kabul görmesi dileklerimle hepinizin Kültür ve Bahar Bayramını en içten duygularımla kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                      Seyfettin TOPSOY

                                                                                             İl Kültür ve Turizm Müdürü