Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15. ULUSLARARASI KONYA MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ

Mevlâna’nın doğum günü (30 Eylül 1207) münasebetiyle, Konya Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 2004 yılından itibaren her yıl 20-30 Eylül tarihleri arasında, ‘Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ yapılmaktadır.

Mevlâna’nın doğum yıldönümü anısına bu yıl 15.’si yapılacak olan  “Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali”, bugün dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilmektedir. Festival ile Mevlâna'nın sözle ifadesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, vecdine,  bütün insanlığı kucaklayan tefekkürüne lâyık bir program hedeflenmektedir.

Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline gelen "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzikleri tanıtmayı ve müziğin etkili gücü sayesinde toplumlararası etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır.

Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nde değişik ülkelerden sanatkârların performanslarına yer verilmektedir. Bu yıl 15.si yapılacak Festivalimize bu güne (2004-2017) kadar 47 ülkeden133 grup ile 715 sanatçı yer almıştır. 

Bu yılki festivalimizde yerli 3 topluluğun yanı sıra yurtdışından ise aşağıda belirtilen ülke ve sanatçılar katılacaklardır.

- AFGANİSTAN / DAUT KHAN SADOZAİ

- FAS /  REDWAN EL ASMAR

- LÜBNAN  /  DALİNE JABBOUR

- İRAN  /  HÜMAYUN ŞECERİYAN

- İSPANYA  /ARİANNA SAVALL

- IRAK / KERKÜK DEDELER YADİĞÂRI TOPLULUĞU

- AZARBAYCAN /  ZABİT NEBİZADE

- ÖZBEKİSTAN /  MUNOJOT YO’LCHİYEVA

Doğudan ve Batıdan pek çok misafir topluluk veya sanatçıların yer alacağı Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ günlerinde sizleri aramızda görmekten onur duyarız. 2018-Brandalar_5X7_TR.jpg02. Mistik Müzik Festivali Programı.docx