Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Diriliş Şehrinde Nevruz Coskusu

DSC_0003.jpg
DSC_0010.jpg
DSC_0019.jpg
DSC_0024.jpg
DSC_0030.jpg
DSC_0045.jpg
DSC_0067.jpg
DSC_0069.jpg
DSC_0071.jpg
DSC_0076.jpg
DSC_0088.jpg
DSC_0097.jpg
DSC_0137.jpg
              Bereketin simgesi Nevruzu bu yıl Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün katkılarıyla kutladık. Program dahilinde İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet Kocabıçak' ın konuşmasının ardından Halk Oyunları ekibinin gösterisi, Nevruz ateşinin yakılması ve geleneksel ateşten atlama, temsili demir dövme gösterimi, halat çekme, çuval yarışları gibi birçok etkinlik yer almıştır.

             Öncelikle hepinizin Nevruz'unu kutluyorum. Mübarek olsun, kutlu olsun, sevinçli olsun. Eski Türk takviminde yeni yılın başlangıcı Nevruz, doğanın, tabiatın uzun bir kıştan, uzun bir uyku halinden yeniden dirilme haline, her şeyin yaşamla buluşma anına tekabül ediyor. Tabiatın bütün renkleriyle, kokusuyla, sesiyle açılması serpilmesi günüdür. Nevruz onun için bir sevinç günüdür. Onun için mutluluk vericidir. İnsanların içinde bir sevinç oluşturur. Bu sevinç duygusunun doğal sonucu da sevgidir. Bir insanın kalbinde sevinç oluşur ise çevresini sever, ailesini, mahallesini, şehrini ve ülkesini sever. Nevruz bu anlamda sevinç ve sevgi günüdür. Nevruz bütün bu coğrafyada, Türki Cumhuriyetlerde, Orta Doğuda bütün toplulukların kavimlerin başta Türkler olmak üzere hepsinin ortak bir bayramıdır. Geniş bir coğrafyanın değişik inanç ve kültürlerini, birbirinden farklı düşünceye sahip olanları ortak bir noktada buluşturan bir gündür. Onun için Nevruz insanların sevgi tazelediği, çevresinde olan bitene daha güzel bir gözle baktığı gündür. Böylesine önemli bir günü sevgi ve kardeşliğin başlangıcı saymak gerekir.

Nevruz birbirimize sevgi ile bakmanın, omuz omuza olmanın ve hayatı yakalamanın, hayata selam çakmanın, saygı duymanın günüdür. Tabiatın uyanışının insanoğlu tarafınca fark edilip sevinçle ve şükürle karşılandığı gündür Nevruz.

              Bütün kin ve nefretleri bir kenara atan ve milletimizi ayakta tutan ve temelinde barış ve dostluk yatan mübarek bir gündür Nevruz. İnsanlığın en eski bayramı olan baharı karşılama Türk dünyasının en köklü merasimlerinden biri olarak farklı isim ve ritüellerle kutlanmaktadır. Hem baharın hem de yılın ilk günüdür Nevruz. Nevruz her şeyden önce bir barış günüdür. Sadece doğa için değil insan için de bir yeniden doğuş günüdür. Bu doğuşta küskünlükler, kırgınlıklar geride bırakılır. Gönüllerde barışa huzura dair ümitler yeşertilir. Bu yönüyle Nevruz toplumsal barış açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

Nevruz Türklerin Ergenekon’dan çıktıkları günü simgeler. Kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu 2010 yılında Nevruzu, Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklemiş ve 21 Mart’ı Nevruz Bayramı olarak kabul etmiştir.

Ben Nevruzun milletimiz için ülkemiz için güzel günlerin başlangıcı olacağını temenni ederek, hepinizin Bayramını kutluyorum.


Mehmet KOCABIÇAK
İl Kültür ve Turizm Müdür V.