Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ile Abadiye Köy Muhtarlığı iş birliğinde "Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı" etkinliği düzenlendi.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekilimiz Mehmet KOCABIÇAK, Abadiye Köyünde düzenlenen etkinlikte;

Bayramlar, her millette görülen ve toplumun bütün fertleri tarafından kabul edilen ve günümüzde halkın bütün imkânlarıyla katıldığı ortak geleneklerdir. Bu haliyle bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinleştiği günlerdir. Yine bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulandığı, sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.

Bilindiği gibi bütün bayramlar, dini ve milli inanıştan, o toplumu ilgilendiren ortak bir hatıradan, geleneklerden ve duygulardan çok küçük farklarla günümüz Türk dünyasına bir kültür mirası olarak intikal etmiştir. Özellikle Nevruz ve Hıdrellez gibi bahar bayramları ve adetleri Türkler arasında büyük coşkunluklarla kutlana gelmiştir. Bu bayramlar, Türk toplumlarında değişik adlarla anılmışlarsa da kutlama törenlerindeki ananeler, inanışlar ve kutlamalar küçük farklılıklara rağmen bir bütünlük arz etmektedir.

İlimizin hemen hemen her köyünde 6 Mayıs'tan itibaren köy halkının maddi ve manevi katkılarıyla düzenlenen hıdrellez kutlamaları vatandaşlarımız arasında, hatta köyler arasında karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın, sevgi ve muhabbetin artmasına vesile olmaktadır. Tüm insanlığın paylaşım kavgası verdiği yüzyıllar boyu atalarımız en hakça paylaşımı Hıdrellezlerde göstermiştir. Mayası gereği bir lokma ekmeğini muhtaç olanla paylaşan insanımız, bahar bayramıyla bunu sistemleştirmiştir.

Zengin Türk kültürü içinde yıllarca canlılığını koruyan ve coşkuyla kutlanan Hıdrellez Bayramının hem ilimize hem de ülkemize bolluk ve bereket getirmesi, milli birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirmesi, sevgi, saygı ve muhabbetimizi perçinleştirmesi dileklerimle hepinizin Hıdrellezini kutluyor, destek ve himayelerinden dolayı başta sayın Valim Ahmet Hamdi NAYİR'e, Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI'ya, İl Jandarma Alay Komutanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne, Folklor öğretmeni ve öğrencilerine. Kestel Belediye Başkanımıza, İnegöl Belediyesi Mehter Takımına, programımıza ev sahipliği yapan Abadiye Köyü Muhtarımız Sayın Selahattin CİHANGİR'e, azalarına ve misafirperver köy halkına teşekkür ediyorum” dedi.
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı
  • Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı